İSTANBUL/KARTAL - Hafta İçi : 9:00 - 18:00 Cumartesi : 10:00 - 15:30 Pazar : Kapalı
0850 911 38 79 - 0216 912 20 17
info@oncudenizcilik.com

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU DÜZENLEME HİZMETLERİ

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU DÜZENLEME HİZMETLERİ

Yurtdışında ve yurt içinde gemilerde görev alan, tayfaya, stajyerlere, aşçı, zabitlere ve diğer hizmet personellerine gemi adamları sağlık durumlarının denizlerde yani gemide çalışmaya elverişli olduklarını gösteren gemi adamı sağlık raporu denir. Her gemi adamı sağlık raporunu almak zorundadırlar. Gemi adamı sağlık raporu ilk kez (ya da iki yıldan uzun süredir faal olarak gemilerde çalışmamış) gemi adamı olmak isteyen kişinin sakatlığı ya da hastalığı olmadığını, kısacası fiziksel bir engeli olmadığını gösterir.

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU KİMLERE VERİLİR

  • Gemi adamı olur sağlık raporu alması gereken kişiler gemilerde görev yapan herkes profesyonel ya da amatör olarak çalışan gemi adamları sandal sahipleri ve küçük balıkçılar olarak sayılabilir. Bunun dışında amatör denizci olarak denize açılan kişilerin de sağlık raporu alması gerekir. Fakat bu rapor amatör denizci olur raporu olarak isimlendirilecektir. Gemi adamı olur raporu ise bu görevi profesyonel meslek olarak yapan kişiler için gerekmektedir.

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU GEÇERLİLİK SÜRESİ

  • Gemi adamı sağlık raporu iki yıl süre ile geçerli olur ve sonrasında iki yılda bir periyodik sağlık kontrolü yapılması gerekir.

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU VEREN HASTANELER

  • Gemi adamı raporu olarak da isimlendirilen gemi adamı sağlık raporu belgesi Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan gemi adamları Sağlık Yönergesi hükümlerine göre yetkili gemi adamı sağlık raporu veren hastaneler tarafından verilmektedir. Bu kuruluşların iç hastalıkları kulak burun boğaz göz psikiyatri nöroloji genel cerrahi ortopedi ve travmatoloji gibi tıp dallarında yeterli tıbbi cihazlara ve donanımlara haiz olması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir