İSTANBUL/KARTAL - Hafta İçi : 9:00 - 18:00 Cumartesi : 10:00 - 15:30 Pazar : Kapalı
0850 911 38 79 - 0216 912 20 17
info@oncudenizcilik.com

MESLEK OKULU MEZUNLARI İÇİN ELEKTRİK VE MAKİNA BÖLÜMÜ

MESLEK OKULU MEZUNLARI İÇİN ELEKTRİK VE MAKİNA BÖLÜMÜ

                     
5 Temel STCW sertifikası olan Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk, Temel İlk Yardım, Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele, Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri, Can Kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliği Uygulamalarını içerir.

1– Elektrikçi; onsekiz yaşını bitirmiş olmak koşulu ile, aşağıdaki şartlardan birini yerine getiren kişilere “Elektrikçi” yeterliği verilir.

İlköğretim okulu mezunu olanlardan, elektrik meslek alanında “kalfalık belgesi” ya da “ustalık belgesi” sahibi veya Enerji Bakanlığınca verilmiş “elektrikçi yetki belgesi” sahibi,

Meslek lisesi, teknik lise veya endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunu, olmak. 

2- Elektrik Zabiti; meslek yüksekokulu elektrik bölümü veya yüksekokul ya da elektrik mühendisliği/mühendislik fakültesi elektrik mühendisliği bölümü mezunu olan kişilere “Elektrik Zabiti” yeterliği verilir.

3– Elektronikçi; Onsekiz yaşını bitirmiş olmak koşulu ile, aşağıdaki şartlardan birini yerine getiren kişilere “Elektronikçi” yeterliği verilir.

İlköğretim okulu mezunu olup, elektronik meslek alanında “kalfalık belgesi” ya da “ustalık belgesi” sahibi,

Anadolu denizcilik meslek lisesi gemi elektroniği ve haberleşme bölümü, meslek lisesi, teknik lisesi ve endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mezunu olmak.

4– Elektronik Zabiti; meslek yüksek okulu elektronik bölümü veya yüksek okul ya da elektronik mühendisliği/mühendislik fakültesi elektronik mühendisliği bölümü mezunu olan kişilere “Elektronik Zabiti” yeterliği verilir.

Elektrikçi: Geminin bütün elektrik tesisatını ve teçhizatını, dinamo, alternatör, konvektör, ışıklandırma devreleri, elektrikli güç kaynakları, tüm elektrik ve elektronik otomasyon ve bunların alarmları, acil durum alarmları, seyir fenerlerinin, normal ve acil aydınlatmalarının her an çalışır durumda tutmak. Geminin limana giriş ve çıkış öncesi kreyn, vinç ve ırgatların kontrolünü yapar. Gemide bulunan Acil GMDSS, Genel Alarm ve filika motorlarının akülerinin şarjlarını kontrol eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir