İSTANBUL/KARTAL - Hafta İçi : 9:00 - 18:00 Cumartesi : 10:00 - 15:30 Pazar : Kapalı
0850 911 38 79 - 0216 912 20 17
info@oncudenizcilik.com

YOLCU GEMİSİ

YOLCU GEMİSİ

Cruise Nedir : Kelimenin Türkçe sözlük karşılığı ‘Yolcu gemisi, Gemiyle gezmek, denizde gemiyle seyahat etmek, gemide tatil geçirmek olarak verilebilir.

Cruise Gemisi Nasıl Bir Gemidir?: İçinde konaklama olanağı (kabin) mevcut, yolcularının her türlü konforunu çeşitli ölçülerde karşılayabilen, yeme, içme ve eğlenme altyapıları olan, limanlar arasında seyrüsefer yapacak makine ve güverte donanımlarına sahip gemilerdir.

Cruise Endüstrisi Nedir : Turizm sektöründe en prestijli, son yıllarda en popüler ve en hızlı büyüyen, en dinamik endüstri Cruise endüstrisidir. Ayrıca istihdam açısından büyük önem taşımaktadır. Her denize yeni indirilen büyük ölçekli bir gemi, kaptanından, kamarot‘una, mühendisinden yağcısına, aşçı başından kasabına, manikürcü den marangozuna kadar 1000’ i aşkın kişiye yeni iş olanağı demektir.

Dünya denizlerine son dönemde katılan gemileri incelediğimizde bu endüstrinin büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.

Bu dev gemi 330 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde 19 katlıdır. Toplam tonajı 156.000 groston’dur. 4100 yolcu kapasitesine sahiptir. Ortalama 2000 kişi çalışmaktadır. İçinde temalı parkları buz dansı pisti, tenis kortu ve alışveriş çarşısı bulunmaktadır.

Gemilerde Çalışma: Cruise gemilerinde çalışanlar güzel bir atmosferde, temiz, güvenli ve hakları uluslar arası kanunlarca korunmuş bir iş kolunda çalışmaktadırlar. Çoğu gelişmekte olan ülkelerden sağlanan bu istihdamla işe alınan kişiler kendi ülkelerinde bulamayacakları bir sağlık servisini gemide, hem de bedava, bulabilmektedirler. Şunu da göz ardı etmemek gerekir ki, dünya cruise şirketlerinin istihdam ettiği binlerce insan, ülkelerine göre daha fazla ücret aldıkları, bu arada harcamaları çok düşük olduğundan yaptıkları tasarrufu doğrudan ülkelerine aktarmaktadırlar. Böylece, hem ailelerinin gelir seviyesi yükselmeye başlamakta, hem de ülkelerine döviz girdisi olarak önemli katkıda bulunmaktadırlar. İyi yetişmiş bir cruise personelinin denizleri bırakıp karaya dönmesi durumunda işsiz kalma problemi yoktur.

 

2 cevap

  1. Oguzhan dedi ki:

    Uzun süreli seyahat edebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir