İSTANBUL/KARTAL - Hafta İçi : 9:00 - 18:00 Cumartesi : 10:00 - 15:30 Pazar : Kapalı
0850 911 38 79 - 0216 912 20 17
info@oncudenizcilik.com

GEMİ ADAMI CÜZDANI NEDİR

GEMİ ADAMI CÜZDANI NEDİR

                                                     
T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Liman Müdürlüklerince Türkiye karasularında ve Dünya sularında gemilerde görev alan memur ve gemi mürettebatına verilen gemi adamının sertifikalarının bulunduğu ve gemi adamının daha önce çalıştığı gemilerin kayıt altında tutulduğu Emniyet Müdürlüğünce onaylandıktan sonra pasaport yerine de geçen bir belgedir.
GEMİ ADAMI OLABİLMEK İÇİN;
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye Cumhuriyetinde veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde denizcilik ile ilgili mezun olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) Gemi adamları Yönetmeliğinde belirtilen gemi adamı yeterlik dereceleri için ön koşul olan yaş, öğrenim derecesi, deniz hizmet süresi ve diğer gerekleri sağlamış olmak,
c) Sağlık durumunun deniz hizmetine elverişli olduğunu bu yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre belgelemek,
d) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçu veya suçtan kaynaklanan malvarlığı değerini aklama suçu veyahut göçmen kaçakçılığı veya insan ticareti, haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde cebir ve tehdit uygulanarak işlenen suçlar ile İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dört, Beş, Altı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık suçlarından hükümlü bulunmamak gerekir.
GEMİ ADAMI OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLARI TAŞIYAN KİŞİLERDEN ;
a) Tayfalar ile sınırlı vardiya zabiti, sınırlı kaptan, elektro-teknik zabiti, sınırlı makine zabiti, sınırlı baş makinist yeterlik’li gemi adamları ile yardımcı sınıf gemi adamları, yat kaptanı ve balıkçı sınıfı gemi adamlarına gemi adamı cüzdanından bağımsız gemi adamı yeterlik belgesi, gemi adamı uzmanlık belgeleri ve belge kanıtlarını da içeren “Gemi adamı Yeterlik Belgesi” veya istekleri halinde “Gemi adamı Cüzdanı”,
b) Sınırlı yeterlikler haricindeki zabitan sınıfı gemi adamları ile telsiz zabitleri ve stajyerlere ise gemi adamı yeterlik belgesi, gemi adamı uzmanlık belgeleri ve belge kanıtlarını da içeren “Gemi adamı Cüzdanı”, İdare tarafından verilir. Yukarıdaki bölümde (MADDE 50/d) sayılan suç ve cezalardan hükümlü olup, cezasının infazı tamamlandığı tarihten itibaren iki yıl süre geçtikten sonra başvuranlara, bir defaya mahsus olmak üzere yeterlik belgesi ve gemi adamı cüzdanı verilir. Ancak, bir kanun hükmü veya mahkeme kararı gereğince, hürriyeti bağlayıcı ceza ile birlikte meslek ve sanatın tatili cezası ile hükümlü olanlara, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 41 inci maddesinin ikinci fıkrasındaki sürelerin sona ermesinden itibaren iki yıl geçmeden gemi adamı cüzdanı ve yeterlik belgesi verilmez.
GEMİ ADAMLARI BELGELERİNİN VERİLMESİ
a) Öğrenimleri sırasında başarılı olarak gördüklerini belgeleyen,
b) İdare tarafından onaylanmış kurumlarda gemi adamlarına İdare tarafından gemi adamı belgeleri verilir. GEMİ ADAMI CÜZDANI ÇIKARTMAK Uluslararası Yurt İçi Çalışan Her Türlü Gemilerin Mesleğinize Göre Personel Kadrosunda Çalışabileceğiniz Anlamına Gelir. Gemi Adamı Cüzdanı Çıkarmak İçin Yapmanız Gereken Aşağıdaki Evrakları Hazırlayıp Firmamıza Gelerek İşlemleri Başlatmanız Gerekir. GEREKLİ EVRAKLAR Nüfus Sureti İkametgah Diploma Sureti* 15 Resim ( Beyaz Fonlu ) Sabıka Kaydı Askerlik İlişiksiz Yazısı veya Terhis Belgesi Fotokopisi Hastane Raporu ( Gemi adamı olur Sağlık Raporu ) NOT : Gemi adamı Olur Sağlık Raporu İçin İdarece Yetkili Hastaneye Yönlendirileceksiniz.

 

62 cevap

 1. Dolunay dedi ki:

  Askerlik tescilli benim sorun olur mu

 2. Efe dedi ki:

  Askerliğimi yapmadım 18 yaşındayım gemi adamı cüzdanım yok,çıkarsam çalışabilir miyim ?

 3. Ferhat dedi ki:

  Sizinle çalışmak isterim. 054*4*806*8

 4. Mehmet Balcı dedi ki:

  Makine mühendisi olarak iş imkanı var mıdır?

 5. Furkan dedi ki:

  Merhaba 17 yaşındayım 18’e girdim ama doldurmadım sizinle garson olarak çalışabilirmiiym?

 6. cumali dedi ki:

  maaş ne kadar ve benim hiçbir sertifikam yok

 7. Ali özbulut dedi ki:

  İlkögretim veya orta okuldan mezun olanlar alabiliyormu bu belgeyi

 8. Muhammed dedi ki:

  Merhaba, düz taban saglik raporu çıkartırken sorun oluyor mu? Gemi çalışanı için engel midir?

  • Merhaba Muhammed Bey Öncelikle Geçmiş Olsun Konu İle Alakalı Firmaya Girişleriniz Yapıldıktan Sonra Yetkili Hastahaneye Yönledirilerek Gerekli muayeneler Yapıldıktan Sonra Kesin Bir Şey Söylenebilir Ama Sorun Teşkil Edeceğini Düşünmüyoruz Detaylı Bilgiyi Müşteri Hizmetlerimizden Alabilirsiniz.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 9. Elvin(bey) dedi ki:

  Merhaba ben yabanci uyrukluyum (Azerbaycan)yalniz turkiyede 8-9 senedir ikametteyim.on lisans mezunuyum.yabanci dilim (rusca)var bu kriterlere calisma olasiligimi ne kadar?

 10. ERSİN YILMAZ dedi ki:

  MERHABALAR 15 SENEDEN BERİ PETROL OFİSİNDE İŞLETME PERSONELİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.BU SÜRE İÇİNDE HEP AKARYAKIT GEMİLERİNE ÇIKTIM VE GENEL OLARAK BU GEMİLERLE İLGİLİ BİLGİ SAHİBİYİM BANA GÖRE BU SEKTÖRDE ÇALIŞMALIYIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM KONU İLE İLGİ YARDIMLARINIZI RİCA EDERİM.

 11. Erkan Çalış dedi ki:

  Benim mesleğim elektrik bakım, fabrikalarda 20 senedir sürdürüyorum. Gemi adamı cüzdanı masrafları ne kadar olur?

 12. Mert Yıldırım dedi ki:

  Merhaba İyi günler 17 yaşındayım sizinle çalışmam mümkün mü

  • Merhaba Mert Bey Çalışmanız Mümkün Öncelikle Aile İzninizin Olması Gerekir Ve Denizde Çalışabilmeniz Adına Gemi Adamı Sertifikası Gerekiyor Bunun İşlemleriniz Yapılması Gerekir Detaylı Bilgi İçin İletişim Kurmanız Gerekir.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 13. Abdullah Gamal dedi ki:

  Ben yabancıyım türkiyede lisans iktisat mezunum gemi cüzdanı çıkartabilir miyim ve bu meslekte çalışabilirim miyim

 14. Barış dedi ki:

  Gemi adamı cüzdanı almak için para yatırmamız gereklimi bilgi verirseniz teşekkür ederim saygılar

  • Merhaba Barış Bey Gemi Adamı Eğitimleri M.E.B Onaylı Özel Eğitim Kurumlarından Alınabiliyor Dolayısı İle Eğitimler Ücretlidir Aynı Sürücü Kurs Prosedürlerine Benzemektedir Daha Detaylı Bilgi Almak İsterseniz İletişim Kurmanız Gerekir.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 15. Kaan dedi ki:

  Merhaba ben kaan
  Vericeginiz kurs eğitimleri ücretli mı herhangi bir ücret ödüyomuyuz ?

 16. Erdal dedi ki:

  Başvurmak istiyorum ne yapmalıyım

 17. Sefa dedi ki:

  Gemi adamı olabilmek için denizcilik eğitimi veren okullardan mezun olmak mı gerekiyor.

  • Merhaba Sefa Bey Gemi Adamı Olabilmek İçin Denizcilik Mezunu Olmanıza Gerek Yok Denizcilik Sertifikaları Verilen M.E.B Onaylı Anlaşmalı Eğitim Kurumlarımız Bulunmakta Seçeceğiniz Meslek Gurubuna Göre Eğitimlerinizi Tamamlayarak Gemilerde Çalışmanız Mümkün Konu İle Alakalı İletişim Kurmanız Yeterli Olacaktır.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 18. Murat dedi ki:

  42 yaşındayım. Elektrik Elektronik Öğretmeni olarak Milli Eğitim Bakanlığı adına 20 yıldır çalışıyorum. Teknik öğretmenim. 4 yıllık elektrik mühendisliğine eşdeğer elektrik öğretmenliği diplomam ve Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans diplomam var. Gemi Elektrikçisi veya zabiti olmak istiyorum. Bu iş bende bir tutkuydu ve hep erteleyip durdum. Gemi adamlığıyla ilgili hiçbir sertifika veya eğitimim yok. Şartları ve alınacak eğitimleri biraz araştırdım ve zor çalışma şartları hakkında bilgim var. Gemi elektrikçisi olma süreci ne kadar sürer. Üst yaş sınırı varmıdır?

  • Merhaba Murat Bey Meslek Tecrübeniz Çok Çok İyi Bu Durumun Size Güzel Bir Referans Olacağına İnanıyorum Yaş Sınırı Tayfa Gurubunda 17 / 55 Yaş Arası Zabitan Gurubunda Yaş Sınırlaması Yoktur Süreç Ve Detaylar İle Alakalı Bilgiyi İletişim Kurarak Alabilirsiniz.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 19. İbrahim kara dedi ki:

  Bazı arkadaşlarımdan duyduğum bazı problemlemler olduğu söyleniliyor maaş ların verilmediği söyleniyor size çamur atmak değil amacım başvurum onaylandığı için soruyorum insanın içine bir şüphe düşüyor bana net bir bilgi verirseniz sevinirim

 20. adem öksüz dedi ki:

  19 yasindayim elektirikciyim sizinle calismak istiyorum daha once hic gemide calismadim

 21. Burak dedi ki:

  Gemi adamı olabilir belgesi aldıktan sonra iş imkanı sağlıyor musunuz? Deniz ve liman işletmeciği mezunuyum 24 yaşındayım. Yabancı dil ne kadar önemli ? Gemide çalışmak için İngilizce yeterlilik sınavını geçmiş olmak, sizin şartlarınızdan birisi mi?

  • Merhaba Burak Bey Gemi Adamı Belgesi Bölüm Bölüm Değişiklik Sağlar Hangi Bölümde Almak İstediğinize Göre Değişir İngilizce Sınavına Girip Girmeyeceğiniz Tayfa Olarak Düşünürseniz Gerek Kalmıyor Fakat Yat Kaptanlığı Veya Zabitanlık Düşünürseniz İngilizce Sınavlara Katılarak Başarılı Olmanız Gereklidir Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Kurmanız Gerekir.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 22. Cavid dedi ki:

  Selam men size Azerbaycandan yaziram.Men azeri vetendasiyam yasim31 sizden denizcilik cuzdanin ala bileremmi.Sizin verdiyiniz denizcilik cuzdani STCW standartlarina uygundurmu?

  • Merhaba Cavit Bey Yabancı Vatandaşlar Geçen Yıl Ve Öncesine Kadar Türk Soyluk Belgesi İle Alabiliyordu Fakat Değişen Prosedürler Doğrultusunda Artık Yabancı Vatandaşlara Gemi Adamı Belgesi Verilmiyor Sadece Eğitimi Verilebiliyor Eğer Eğitime Katılmak İsterseniz Firmamıza Ulaşabilirsiniz.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   http://www.oncudenizcilik.com

 23. Serkan dedi ki:

  Merhabalar 24 yaşındaydım gemi personeli olmak istiyorum her türlü sağlanabilecek işe hazırım yapmam gerekenler nelerdir

 24. burak dedi ki:

  Merhaba ben henüz askerlik yapmadım bu durum herhangi bir sonun yaratır mı ?

  • Merhaba Burak Bey Askerlikten Kaçak Veya Benzeri Bir Durum Olmadığı Sürece Hiç Bir Sorun Olmaz Detaylı Bilgi İçin Firma İle İrtibat Kurmanızı Öneririm.
   İLETİŞİM;
   0216 912 20 17
   0536 227 10 76
   0536 227 10 86
   wwww.oncudenizcilik.com

 25. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba sağlıkçıyım başvurularda olumlu dönlüyor sağlıkçı lazım oluyormu ve denizci kimliğini siz mi biz mi çıkarttırıyoruz

 26. Yekda dedi ki:

  Merhaba ben elektrik elektronik mühendisiyim. Askerliğimi daha yapmadım. Sizinle hangi pozisyonda çalışabilirim.

 27. Can dedi ki:

  Merhaba ben gemi adamı belgesi almak istiyorum bu belge ve uygulamalara katıldıktan sonra yolcu gemilerinde garson yada barmen yada herhangi açık bir bölümde görevlendirilerek çalışmak istiyorum fakat 5 yıl önce ailem içerisinde yaşanan trajikomik bir hadise üzerine adıma kamu davası açıldı ve sonucunda hükümlü sayıldım acaba bu sebepten benim gemi adamı olmamı engeller mi şuan çalışmaktayım lakin çalıştığım kurum piyasanın durgunluğundan kapanmak üzere ve bu işi kendime uygun görüyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar.

 28. H.Raşit Alkan dedi ki:

  Merhaba iyi günler gemi adamı belgesi uygulamalarını Kocaeli de nerede veriyorsunuz bilgisini alabilir miyim.

 29. hakan dedi ki:

  Merhaba uygulamarın süresi ne kadar sürecek ve örgün mü olacak detaylı bilgi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir